About Us

Hayfene Baharat, whose roots go back to the family's trade story that started back in the 1500s, laid the foundations of its journey in 1886 in order to add flavor to the tables. The brand offers hundreds of products including spices, -which are indispensable for Turkish cuisine-, herbal tea, vegetable oil, sauce, nuts, and dried fruits to consumers in a healthy and safe manner, and continues to expand its product range day by day.


Hayfene which has been providing supply for major hotels, restaurants, and food retailers of the country, also adds flavor to the lives of millions via retail store and digital sales. Our company, which possesses five generations of experience, performs various key elements such as cleaning, sterilization, packaging or transportation in accordance with high food safety standards.


We invite everyone who wants to consume healthy, safe and delicious foods to meet Hayfene flavors.


Kökleri ailenin 1500'lü yıllarda başlayan ticaret hikayesine kadar uzanan Hayfene Baharat, 1886 yılında sofralara lezzet katmak üzere çıktığı uzun bu yolculuğun temellerini attı. Başta Türk mutfağının vazgeçilmezi baharatlar olmak üzere bitkisel çay, bitkisel yağ, sos, kuruyemiş ve kuru meyve dahil yüzlerce ürünü sağlıklı ve güvenli şekilde tüketicilere ulaştıran marka, geniş ürün yelpazesini her geçen gün genişletmeye devam etmektedir.

Bugüne kadar ülkenin önde gelen birçok otel, restoran ve gıda perakendecisine tedarik sağlayan Hayfene, dijital kanalda ve perakende mağazalarda yaptığı satışlarla da milyonlarca kişinin hayatına tad katmayı sürdürmektedir. Beş kuşaklık bir tecrübenin var ederek günümüze kadar ulaştırdığı şirketimiz; temizlik, sterilizasyon, paketleme veya nakliye gibi birçok kilit unsuru yüksek gıda güvenliği standartlarına uygun olarak gerçekleştirmektedir.

Sağlıklı, güvenli ve lezzetli gıdalar tüketmek isteyen herkesi Hayfene lezzetleriyle tanışmaya davet ediyoruz.


Hayfene has no open job position yet. Follow the company, be the first to know when the job is published.

Are you interested in Hayfene?

Follow now and we will notify you when a new job arriving here.

Hayfene has no event yet. Follow the company, be the first to know when the event is published.

Are you interested in Hayfene?

Follow now and we will notify you when a new event is organized.

Your career starts here.

Start a new career with the free profile you create.

Get Started
Hayfene hasn't published any articles yet. Follow the company, be the first to know when the article is published.

Are you interested in Hayfene?

Follow now and we will notify you when a new event is organized.