Google BOLD Internship Program

Google

BOLD Internship Program

Applications have not started yet.

Talent Program Details

Be bold. A unique undergraduate internship experience to Build Opportunities for Leadership & Development (BOLD).

Make an impact

Whether you’re launching an advertising campaign or redefining human resources, your summer project will have a lasting impact — on your team, on our clients and users, and in the communities where we live and work.

Build your foundation

From project management to data visualization (and beyond), the professional skills you’ll learn as a BOLD intern will provide you with a strong foundation to start building whatever type of career you want.

Create a community

Through working with a mentor, engaging with Employee Resource Groups, and forming relationships with other interns, you’ll create a community to help support your personal and professional development throughout the summer and as you launch your career.

Learn from leaders

Behind Google’s search window is one of the most complex businesses in the world, and it’s run by an equally diverse group of people. As a BOLD intern, you’ll hear from industry leaders and fellow Googlers — gaining insight into navigating a career.

Be innovative and inspire change.

BOLD interns join teams across Sales, Marketing, People Operations, and many others to identify challenges, collaborate on building solutions, and drive meaningful change for clients and users — all while developing skills and building careers.

Company Images

Video

Company Images

 1. Ayşe ÜNEŞ
  Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi

  merhabalar ben Ayşe ÜNEŞ. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 4.sınıf Öğrencisiyim. Bölümümüz gereğince e-ticaret, bilişim teknolojileri , yazılım, veri tabanı (SQL),pazarlama ve işletme gibi dersleri almış bulunmaktayım. Niyetim bu dersleri şirketinizde istediğim staj eğitiminde edineceğim pratik bilgilerle birleştirmek . Kariyerimi dijital alanlara yönlendirmek ve geliştirmek için IIENSTITÜ den online olarak Dijital pazarlama uzmanlık eğitimi ve Etkin yönetici asistanlığı eğitimi almaktayım. Üniversite dönemince bir çok sosyal etkinlikte ve kulüp yönetim ekiplerinde bulundum. Çevremden almış olduğum dönüşlere göre azimli ,araştırmacı , çalışkan ve güler yüzlü , iletişim becerilerinde iyi ,sorumluluk sahibi biri olduğumu söyleyebilirim. Kendini geliştirmeye ve öğrenmeye her daim açık biri olarak öğrendiklerimi ve bu tecrübeleri şirketinize katkı olarak sağlamayı istiyorum. Bu fırsat için teşekkür ediyor ve başvurumu değerlendirmenizi rica ediyorum. Saygılarımla.

Rate a Program

Talent Score
Reviewed by 2 people.
Review

Detaylar

 • Application Term
  January
  February
 • Who Can Apply?
  3rd Grade
  4th Grade
 • Working Locations
  California