Uzaktan Çalışan Ekibinizi Etkili Bir Şekilde Yönetebilmeniz İçin 6 İpucu

17 September 2021
Share:

Pandeminin etkilerinden biri de uzaktan çalışmaya geçişin çok hızlanması oldu. Pek çok insan kendini, yalnızca bu süreçte değil, öngörülebilir bir gelecek için de uzaktan çalışırken buldu. Bireysel düzeyde çok iyi uyum sağlayanlar olsa da, daha büyük ekiplerin yeni normal olarak nitelendirdiğimiz bu düzeni birlikte öğrenmesi ve uyum sağlaması gerekecek.

Yeni düzene alışması gereken ilk kişiler: Ekiplerini yüz yüze yönetme lüksüne artık sahip olmayan yöneticiler. Çeşitli platformlarda yapılan grup sohbetleri ya da görüntülü aramalar, ofis ortamındaki toplantılar kadar verimli olmayabilir. Evdeki çalışma ortamında bu durumu daha da zorlaştıran ilave etkenler de olabilir.

Yeni rolüne alışmaya çalışan sanal yöneticilerden biriyseniz korkmayın, yalnız değilsiniz! Bu yazımızda, doğru kararlarla ekibinizi uzaktan başarıyla yönetmenize yardımcı olacak 6 ipucunu derledik. Gelin, hep birlikte bakalım!


  • Yönetirken Empati Kurmayı Unutmayın

Evden çalışma düzeni ile günlük yaşantımızın büyük ölçüde etkilendiğini ve bu yeni yaşam tarzına geçmenin bazı çalışanlar için zor olacağını akılda tutmak önemlidir.

Yeni iş dünyasına adapte olabilme süreci, hayat dinamikleri farklı olan çalışanlar için tabii ki farklı olacaktır. Herkesin benzersiz koşullara uyum sağladığının farkında olmak, ekip üyelerinizi uygun şekilde yönetmenize ve gerektiğinde uzlaşmacı olmanıza yardımcı olabilir.

Çalışanlarınıza bu geçiş düzenini nasıl yönettiklerini, uyum sağlamalarına yardımcı olmak için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını sormak; onları anladığınızı hissettirecektir. Çalışanlarınızın beklentileri doğrultusunda, eş zamanlı olarak yeni kararlar alabilmek için düzenli geri bildirimlere de teşvik etmeniz yararınıza olacaktır.


  • Yüz Yüze Bağlantı Kurmaya Çalışın (Görüntülü Konuşma)

Ev ortamını ve dikkat dağıtıcı unsurlarını göz önünde bulundurduğumuzda görüntülü konuşmak herkes için her an uygun olmayabilir fakat yüz yüze iletişim şu an için pek mümkün değil ve bu duruma en yakın olan çözüm ise görüşmelere katılırken açılan kameralar.

Konferans esnasında çalışanlarınızın yüz ifadelerini görebilmek, takıldıkları noktaları tespit edebilmek ve anında müdahale edebilmek özellikle ekibi uzaktan yönetmeye çalışırken çok önemlidir.

Çalışanlarınız, görüşme esnasında arka planında oluşabilecek görüntülerden ya da seslerden utanmamalıdır. Yönetici olarak bu durumu normalleştirmeli, bazı durumlarda çalışanlarınızın kamerayı ya da ışıklarını kapatmalarına izin vermelisiniz.


  • Aşırı İletişim Kurmaktan Çekinmeyin

Bu süreçte alacağınız raporların mikro düzeyde kalacağı konusunda endişeleriniz varsa ve ekibinizle sık iletişim kurmanın da onları bunaltabileceğini düşünüyorsanız birkaç noktaya dikkat ederek ilerlemeyi kontrol etmeniz mümkün.

Fiziksel çalışma ortamında ekibinizin nasıl ilerlediğini anlamak kolaydır ancak çevrimiçi görüşmeler pek çok konuda harika olsa da mutlaka bazı gelişmeler gözden kaçırılacaktır ve rutinlerde kopukluklar yaşanacaktır.

Toplantılardan sonra özet e-postalar göndermek veya sonraki spesifik adımları göndermek, çalışanlarınızı bunaltmadan yönlendirmenizi sağlayacaktır. Ekibinize başvuracakları somut bir kaynak sunmak, gün içerisinde karmaşa yaşamamalarına ve projeleri ilerletirken kendilerine güven duymalarına sebep olur.


  • İletişimde Kalmak İçin Doğru Araçları Kullandığınızdan Emin Olun

Raporları kontrol etmek ya da büyük grup toplantıları için nasıl ev sahipliği yapılacağını çözmek ilk etapta zor olabilir. Anlık mesajlaşmalar, birkaç departmanı ilgilendiren toplantılar ve büyük projeler için farklı platformları kullanabilirsiniz. Sizin ve ekibiniz için en iyi olanı bulana kadar alternatifleri değerlendirin. Bulduğunuz çözümü şirketinizdeki diğer yöneticilerle paylaşmak ya da karar vermeden fikirlerini almak yine sizin yararınıza olacaktır.


  • Çalışanlarınızı Gün İçinde Mola Vermeye Teşvik Edin

Çalışmak için her gün ofise gelmekten evde çalışmaya geçmek çok zordur. Hiçbir mesajı, e-postayı kaçırmak istemeyen çalışanlar evde sürekli tetikte olmaları gerektikleri hissine kapılarak masalarından ya da geçici çalışma alanlarından dahi ayrılmazlar. Ofis ortamında yapılan minik sohbetler, öğle yemekleri ve diğer paylaşımlar mümkün olmadığından çalışanlar bunalır ve performansları düşer.

Bir yönetici olarak, ekibinize bir öğle yemeği molası sağlamak, bu sürede ulaşılabilir olmama lüksü tanımak, yürüyüşe ya da başka bir fiziksel aktiviteye teşvik etmek çalışanlarınızı oldukça motive edecektir. Unutmayın, neyin kabul edilebilir olacağını belirtmesi gereken sizsiniz. Bunu yaparken de yöneticileri bile olsanız, aynı gemide olduğunuz fikrini benimseyerek şeffaf davranmalısınız.


  • Hala Eğlenebileceğinizi Ve Ekip Ruhu Oluşturabileceğinizi Unutmayın

Ekip arkadaşlarımızla yüz yüze etkileşimde bulunamayabiliriz ancak bu durum, ekip ruhunun arka planda kalmasını gerektirmez. Yapılan görüntülü konferanslar, bu süreçte ekibinizde sağlıklı ilişkiler kurmak ve dostlukları sürdürebilmek için son derece elverişlidir. Oyun geceleri, film partileri ve kitap kulüpleri düzenleyebilir. Bu sayede ekip ruhunu canlı tutarak, iyimser tutumu da koruyabilirsiniz.

İş hayatı hakkındaki görüşlerimiz, çok kısa bir süre içinde önemli ölçüde değişti. Pek çok insan ve şirket için ise neredeyse hiç keşfedilmemiş bir alan olsa da yöneticiliği biliyorsunuz ve bu konudaki yaklaşımınızı tümden değiştirmek zorunda değilsiniz. Ufak ama düşünceli değişiklikler yapmak; ekibinizin bağlı kalmasına, desteklendiğini hissetmesine ve çalışmalarına devam edebilmek için motive olmasına yardımcı olabilir. Umuyoruz ki, verdiğimiz ipuçları sayesinde süreci kolaylaştırabilirsiniz.


Youthall'da işveren markası profilinizi oluşturmak için hemen tıklayın!