Humanspire #29 QNB Finansbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Cenk Akıncılar

12 August 2021
Share:

Humanspire’ın yeni röportajında kariyerine QNB Finansbank'ta başlangıç yapmak isteyenleri heyecanlandıracak bir röportaj ile karşınızdayız. QNB Finansbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Cenk Akıncılar'a merak ettiklerinizi sorduk ve ilham verici cevaplar aldık.

QNB Finansbank'ın son dönemde geçirdiği süreci, COVID-19 dolayısıyla yaşadığı değişiklikleri ve Cenk Akıncılar'ın kariyerinden kesitlerin anlatıldığı röportaj için keyifli okumalar dileriz!

Röportajın okuyucuları için kariyer yolculuğunuzdan biraz bahsedebilir misiniz?

Matematik bölümü mezunuyum, Eskişehir Anadolu/Osmangazi Üniversitesi’nde keyifli bir öğrencilik hayatım oldu. Öğretmenlik de düşünüyordum bu nedenle okul sırasında gerekli sertifikasyon sürecini de tamamladım. Yaklaşık dört ay kadar stajyer öğretmenlik yaptım. Alternatiflere baktığımda özel sektör profesyonel ortam ilgimi çekti ve bankacılığa yöneldim. Birçok başvurum oldu. Bankacılığa 1998’de, Pamukbank İnsan Kaynaklarında başladım. 2003’ten itibaren ise Finansbank, şimdiki adı ile QNB Finansbank. Başladığım dönem İnsan Kaynaklarının önemi daha yeni yeni oturmaya başlamıştı. 1990’larda başlayan ivme 2000’lere doğru hız kazandı, İK bölümleri, ekipleri, işe alım, performans, organizasyonel gelişim derken bu alan şekillendi. QNB Finansbank’ta İnsan Kaynakları İşe Alım Müdür Yardımcısı, Sistem Geliştirme ve Projeler Müdür Yardımcısı, Organizasyonel Gelişim, Performans, Stratejik Raporlama ve Gelir Yönetimi Birim Müdürlüğü, İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri ve Gelir Yönetimi, Özlük ve Sistemsel Yetki Yönetimi Birim Müdürlüğü, İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri ve Gelir Yönetimi, Özlük ve Sistemsel Yetki Yönetimi Bölüm Müdürü gibi birçok görevde bulundum. Aslında İnsan Kaynaklarının her alanında deneyim sahibiyim. 2019 yılından itibaren İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyorum.

Çalışma hayatınızda benimsediğiniz ilkeler nelerdir?

Çalışma hayatımda benimsediğim birçok şey var aslında ama en önemlileri; dinlemek, empati kurmak, çalışkan olmak, merak, çözüm odaklı olmak, pozitif bakış, adaptasyon becerisi, yılmazlık, yenilikleri takip etmek olmak olduğunu söyleyebilirim.

Benim üç odağım var; tutkuluyum, pozitif bakarım, takım-ekip önemlidir. Azim, takip ve vazgeçmemeyi ana ilkelerim olarak adlandırırım.