The Walt Disney Company Disney Professional Internship

The Walt Disney Company

Disney Professional Internship

Applications have not started yet.

Talent Program Details

Disney Interns receive hands-on, real-world work experience within a family of legendary brands passionate about creating world-class experiences on a global scale. Internships are offered in all segments of The Walt Disney Company, including: Disney | ABC Television Group, Disney Consumer Products and Interactive Media, Walt Disney Parks and Resorts, ESPN and The Walt Disney Studios.

Imagine working side-by-side with industry leaders in your field of study. Imagine building upon the skills you've learned in the classroom within a family of legendary brands passionate about creating world-class experiences on a global scale. Now, imagine yourself in a paid Disney Professional Internship.

DISNEY PARKS MANAGEMENT INTERNSHIPS

Work in a professional setting, in areas including Park Operations, Food & Beverage/Culinary, Hotel Lodging Operations and Retail.

DISNEY PARKS ANIMAL PROGRAMS INTERNSHIPS

With an internship in Animals, Science and Environment, you'll be responsible for the care and welfare of animals across our properties.

TECHNOLOGY INTERNSHIPS

Tell stories in the most innovative ways, by utilizing and developing cutting-edge technology that impacts experiences around the world.

FINANCE INTERNSHIPS

Work through complex modeling decisions while learning essential skills.

Company Images

Video

Company Images

 1. Ayşe ÜNEŞ
  Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi

  merhabalar ben Ayşe ÜNEŞ. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 4.sınıf Öğrencisiyim. Bölümümüz gereğince e-ticaret, bilişim teknolojileri , yazılım, veri tabanı (SQL),pazarlama ve işletme gibi dersleri almış bulunmaktayım. Niyetim bu dersleri şirketinizde istediğim staj eğitiminde edineceğim pratik bilgilerle birleştirmek . Kariyerimi dijital alanlara yönlendirmek ve geliştirmek için IIENSTITÜ den online olarak Dijital pazarlama uzmanlık eğitimi ve Etkin yönetici asistanlığı eğitimi almaktayım. Üniversite dönemince bir çok sosyal etkinlikte ve kulüp yönetim ekiplerinde bulundum. Çevremden almış olduğum dönüşlere göre azimli ,araştırmacı , çalışkan ve güler yüzlü , iletişim becerilerinde iyi ,sorumluluk sahibi biri olduğumu söyleyebilirim. Kendini geliştirmeye ve öğrenmeye her daim açık biri olarak öğrendiklerimi ve bu tecrübeleri şirketinize katkı olarak sağlamayı istiyorum. Bu fırsat için teşekkür ediyor ve başvurumu değerlendirmenizi rica ediyorum. Saygılarımla.

Rate a Program

Talent Score
Reviewed by 2 people.
Review

Detaylar

 • Application Term
  January
  February
  March
 • Who Can Apply?
  3rd Grade
  4th Grade
 • Working Locations
  California