JavaScript Nedir? Ne işe Yarar?

26 August 2021
Share:

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmenin yaygınlaşması ile internet siteleri büyük önem kazanmakta. Artık çoğu işletme, geniş kitlelere ulaşmanın en büyük yolunun güçlü, dinamik ve ilgi çekici web sitelerine sahip olmaktan elde edilebileceğinin farkında.

Web geliştiricilerinin öğrenmesi gereken 3 farklı dil bulunmaktadır. Bunlar; web sayfalarının içeriğini tanımlamak için HTML, web sayfalarının düzenini belirlemek için CSS ve son olarak web sayfalarının davranışlarını programlamak için kullanılan JavaScript, yani kısaca JS’dir.

Bu yazıda web sitelerini sıradanlıktan kurtararak eğlence katan ve kullanıcıyla bağlantı kurmasını sağlayan JavaScript dilini inceleyeceğiz.


JavaScript Nedir?

JavaScript, web tarayıcılarında oldukça yaygın olarak kullanılan bir script dilidir. Tüm web sitelerinin %92’sinde kullanılmaktadır. Dinamik ve etkileşimli bir web sitesi oluşturmaya yarayan Javascript, nesne tabanlı bir programlama dilidir. Yani bir nesneye yeni metotlar ve özellikler dinamik olarak eklenir.


JavaScript Ne İşe Yarar?

JavaScript kullanıcı veya sunucu taraflı çalışabilen bir dildir. HTML’nin durağan yapısını daha dinamik hale getirerek, web sitesinin işlevselliğini ve etkileşimini artırmaya yarar. Bu sayede siteyi daha pratik ve kullanıcı odaklı hale getirir. JavaScript ile HTML kaynak kodlarına müdahale edilebilir, form gönderme yapılabilir, ziyaretçiye mesaj verilebilir. JavaScript, web sitesi ve kullanıcı arasındaki bağlantıyı sağlayan bir köprü gibidir. JavaScript ile yapabileceklerinize bir örnek vermek gerekirse; kullanıcılar bir web sitesine giriş yapmaya çalışırken hatalı veya eksik bir bilgi girerse, ekranda oluşan hatalı/eksik geri bildirimini sağlayan, JavaScript programlama dilidir.


Neden JavaScript?

JavaScript, web sitelerine hayat veren yazılım dilidir. HTML, CSS ve PHP’nin aksine sunucularda değil, ziyaretçilerin cihazlarında çalışır. JavaScript’i öğrenmek nispeten kolaydır, ayrıca diğer yazılım dillerinden daha hızlıdır.

JavaScript’i rakipleriyle karşılaştırırsak, özellikle belirli alanlarda çeşitli avantajları bulunduğu görülebilir;

Web tarayıcıları HTML ile yorumladığı için, bir compiler kullanmanıza gerek bırakmaz.

Diğer yazılım dillerine göre, çok daha kolay öğrenilebilir.

Hataları bulmak ve çözmek çok daha kolaydır.

İmleci üzerine getirme gibi belirli özel durumlara ayarlanabilir.

Birden fazla platformda ve tarayıcıda çalışabilir.

JavaScript ile inputlar değerlendirilebilir.

Sayesinde yaratılan interaktif web siteleri ziyaretçilerin dikkatini çeker.

Diğer yazılım dillerine göre daha hızlı ve hafiftir.


JavaScript Nasıl Yaratıldı?

İlk olarak 1997 yılında kullanılmaya başlanan JavaScript, Netscape çalışanı Brendan Eich tarafından yaratılmıştır. Yaratıldığı zamanlardaki tarayıcıların JavaScript’i yorumlayamamasından dolayı, bu programlama dili oldukça merak uyandırmıştı. İlk kurulduğu günden itibaren günümüze kadar hala geliştirilmesi sürdürülen bir dildir. Özellikle de Brendan Eich’in kurucusu olduğu Mozilla Vakfı, hala Javascript üzerinde çalışmalar yapmaya ve dili geliştirmeye devam etmektedir.

Siz de JavaScript alanında uzmanlaşmak istiyorsanız, en güncel JavaScript eğitimleri hakkında bilgi almak için ön başvuru formunu (https://form.ecodation.com/form)doldurabilirsiniz.