6 Adımda İşveren Markanızı Güçlendirmek İçin Tavsiyeler

20 August 2021
Share:

İş piyasasındaki rekabet günden güne artarken, işveren markanız şirketinizin itibarı için en az tüketici markanız kadar önemlidir. İşveren markanızı şirketiniz için rekabet avantajına çevirebilmenizi sağlayacak küçük ama etkili ipuçlarını sizin için derledik.


İşveren markası nedir?

Basit tanımıyla işveren markası, şirketinizi bir işveren olarak nasıl pazarladığınızdır. En iyi çalışanları işe almanın ve onları elde tutmanın yolu, çalışmak için harika bir şirket olduğunuzu herkese hissettirmekten geçer. Eski ve mevcut çalışanlarınızın deneyimleri ile potansiyel çalışanlarınızın zihnindeki yeriniz, işveren markanızın algısını oluşturur.

İşveren markanızın olumlu algısı, sudaki halkalar gibi genişleyerek yayılır. Önce mutlu çalışanlara ve şirketinizde çalışmaya istekli potansiyel adaylara sahip olursunuz, ardından olumlu deneyimlerin ağızdan ağıza yayılmasıyla diğer yeteneklere, müşterilere ve paydaşlara aktarılan iyi itibar işveren markanızın farkındalığını daha da genişletir. 


İşveren markanızı güçlendirmeye aşağıdaki adımlarla başlayabilirsiniz:

1. Şirketinizi tanıyın: Şirketinizin temel faaliyetini, misyonunu, vizyonunu, değerlerini ve hedeflerini; kurum kültürünüzün özelliklerini ve şirketinizin hedeflerine ulaşmak için nasıl yeteneklere ihtiyaç duyduğunu öğrenin.

2. İşveren markanızın mevcut durumunu değerlendirin: Şirketinizin işveren olarak nasıl göründüğünü anlayabilmek için anketlerden ve araştırmalardan yararlanın, dijital kanallarda şirketinizle ilgili neler paylaşıldığını takip edin. Bu değerlendirme, attığınız doğru adımları ve iyileştirilmesi gereken alanları görmek adına faydalı olacaktır.

3. EVP (Çalışan Değer Önermesi) tanımlayın: Şirketiniz için deneyimlerini, yeteneklerini ve emeğini ortaya koyan çalışanlarınıza sunduğunuz her şeyi kapsayan EVP’nizin tüketici markanızla uyumlu olması gerektiğini unutmayın.

4. İşe alım pazarlamasından faydalanın: EVP politikanızı veya işveren markası mesajlarınızı oluştururken yaratıcılıktan ödün vermeyin, bunun için iletişim ve pazarlama departmanlarınızla veya üçüncü partilerle iş birliği yapabilirsiniz.

5. Çalışan katılımını güçlendirin: İşveren markanız için çalışanlarınız en önemli gücünüzdür, bu güçten daha iyi yararlanmak için işe onları da dahil edin.

6. İş ilanlarınızı iyileştirin: Genellikle, iş ilanları adayların sizinle ilk temas kurduğu yerdir ve işveren markanızı tanıtmak için kullanışlı bir yoldur. İş ilanlarınızı işveren markanızla uyumlu olacak şekilde iyileştirin.


Daha güçlü bir işveren markası için hemen Youthall'da yerinizi alın!