TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Youthall Verified Badge

  • Defense Industry
  • ·
  • 2499 follower

About Us

Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ), 28 Haziran 1973 tarihinde Türkiye'nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur.

Türk Hava Kuvvetleri'nin savaş uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak F-16 uçaklarının kullanılması kararı ile birlikte; F-16 uçağının üretimi, uçak üzerindeki sistemlerin entegrasyonu ve uçuş testlerini yaparak Hava Kuvvetlerimize teslim etmek üzere TUSAŞ tarafından 1984 yılında TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), Türk-ABD ortak yatırım şirketi olarak 25 yıllığına kurulmuştur.

25 yıllık süreç tamamlanmadan, 2005 yılında TAI'nin yabancı hisseleri Türk hissedarlar tarafından satın alınarak şirket yeniden yapılandırılmıştır. Bu kapsamda TAI ve TUSAŞ birleşerek, TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. çatısı altında faaliyetlerini genişletmiş, havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye'nin teknoloji merkezi konumuna gelmiştir.

Havacılık ve uzay sanayisinde küresel ilk yüz oyuncu arasında yer alan TUSAŞ, proje konularına bağlı olarak;

• Yapısal Grubu,
• Uçak Grubu,
• Helikopter Grubu,
• İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemleri Grubu,
• Uzay Sistemleri Grubu,
• Milli Muharip Uçak (MMU) Grubu

olmak üzere altı stratejik iş merkezi bünyesinde örgütlenmiştir. Ayrıca, TUSAŞ tarafından tasarlanan/üretilen tüm ürünlerle ilgili olarak entegre lojistik destek hizmeti sağlanmaktadır.

Öğrenim hayatı ile birlikte şirketimizde deneyim ve vizyon kazanmak isteyen, üniversitelerin ilgili bölümlerinin 3. ve 4. sınıflarında eğitim gören öğrencilerin başvurabildiği SKY Senin Kariyer Yolun Stajyer Mühendis Programı başvurularınızı bekliyor. Program ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru www.seninkariyeryolun.com adresinde. 

Company Images

Video

TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii has no open job position yet. Follow the company, be the first to know when the job is published.

Are you interested in TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii?

Follow now and we will notify you when a new job arriving here.

TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii has no event yet. Follow the company, be the first to know when the event is published.

Are you interested in TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii?

Follow now and we will notify you when a new event is organized.

Your career starts here.

Start a new career with the free profile you create.

Get Started
TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii hasn't published any articles yet. Follow the company, be the first to know when the article is published.

Are you interested in TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii?

Follow now and we will notify you when a new event is organized.