Borusan Grubu Jobs, Internships and Company Culture - Youthall
Fikirlerinize değer veriyoruz. Youthall Gençlerin Beklenti ve Yönelimleri Araştırması'na hemen katılın!
Borusan Grubu

Borusan Grubu Youthall Verified Badge

  • Holding
  • ·
  • 4458 follower

Borusan Alpha Internship Program

Are you geared up to make a difference in your career and stay a step ahead as you near graduation?

If your answer to the question above is yes, then Borusan Alpha Internship Program is the perfect match for you!

Discover your career journey with Borusan Alpha Internship Program, where you can take new responsibilities for your personal development and learn to make differences with your ideas and projects to build our future!


  Read More

Big Size
1944
10.000+ Employees

Borusan Young Talent Program

As part of our Borusan Alpha Young Talent Program, which we have been running since 1991 and won an international award from The Peer Awards for Excellence, we train future leaders by recruiting and developing new graduates with high potential to the Borusan Group.

In the June/July period of the current year, we evaluate the students who can complete their undergraduate or graduate education and apply evaluation tools to m...

Read More

Borusan Grubu has no event yet. Follow the company, be the first to know when the event is published.

Are you interested in Borusan Grubu?

Follow now and we will notify you when a new event is organized.


10.000+

1944

50% 50%

30

Your career starts here.

Start a new career with the free profile you create.

Get Started
Borusan Grubu hasn't published any articles yet. Follow the company, be the first to know when the article is published.

Are you interested in Borusan Grubu?

Follow now and we will notify you when a new event is organized.


10.000+

1944

50% 50%

30

Overview

Borusan Grubu olarak, 80 yıllık tarihimizle Türkiye’nin köklü sanayi grupları arasındayız.
Üç kıtada 11 ülkede 14 bini aşkın çalışma arkadaşımızla çelik, distribütörlük, lojistik ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz. İnovasyon, girişimcilik ve Ar-Ge ekseninde istikrarlı büyümeyi sürdürüyoruz.

Borusan Grubu’nun temel stratejisi, Türkiye ekonomisine katma değer yaratmaya devam ederken, yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmeye odaklı, ufku dünya pazarlarına açık bir vizyon üzerine kurulu.

Gönüllülük ve toplumsal fayda, Borusan’ın önemli değerleri arasında. Borusan Kocabıyık Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren Borusan Sanat ve Borusan Contemporary ile ülkemizde müzik ve çağdaş sanata önemli yatırımlar yapıyoruz.

Ülkemize katkı sağlamayı ilke edinen toplumsal sorumluluk anlayışımızla; eğitim, kültür-sanat ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarında öncü projeleri hayata geçiriyoruz.

Benefits

Yemekhane
Servis
Yemek Kartı
Sosyal Sorumluluk Projeleri
Spor Kulüpleri
Hibrit Çalışma Modeli
Mentorluk Desteği
Eğitim & Liderlik Gelişim Programları

Working Environment

What Are Employees Saying?

Borusan’da Alpha olmak binlerce bireyden oluşan devasa bir yunus sürüsünün en genç, en meraklı, en enerji dolu yunusları olmak gibi. Alpha programı boyunca seçilmiş bir grup yeni mezun genç, hem kendilerinin hem Borusan’ın sınırlarını zorlayabilmeleri için ihtiyaç duydukları her konuda derinlemesine eğitim alıyor. Diğer taraftan program süresince her Alpha’nın grup şirketleri içerisinden, her alanda danışabileceği bir mentoru oluyor ve bu ilişki genellikle program bittikten sonra da devam ediyor.

Batıkan Haktan Özbek
Batıkan Haktan Özbek
Üretim ve Bakım Yöneticisi - Borusan Boru

Borusan, çalışanlarının kariyerlerini tüm imkanlarıyla destekleme konusunda fazlasıyla açık bir şirket. Bu konuda oldukça şirket içinde oldukça fazla gelişim fırsatı mevcut. Alanının en iyilerinden oluşturulmuş eğitim portföyü ve mentorluk programlarından ihtiyaca yönelik her türlü desteği alabiliyorsunuz.

Funda Akalın
Funda Akalın
Strateji ve İş Geliştirme Müdürü - Borusan Otomotiv
Borusan Grubu has no team member information yet. Follow the company, be the first to know when the team member is added.

10.000+

1944

50% 50%

30

10.000+

1944

50% 50%

30